Tarihi Eser Mülk Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

tarihi-eser-mulk-satin-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Ev satın almak çoğu kişinin hayalidir, bazı kişiler ise bu hayalini tarihi eser mülk almak şeklinde planlamaktadır. Eğer sizin de tarihi bir mülk almak gibi hayaliniz varsa bu isteğinizi gerçekleştirmek için harekete geçmeden önce bazı konularda bilgi sahibi olmanız önem taşımaktadır. Yaşantıların izlerini uzun süre üzerinde taşıyan bir tarihi mülkü satın almak, ne yazık ki herhangi bir mülk satın almak kadar kolay değildir. Tarihi eser mülk satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle satın alınmak istenen mülkün hangi kategoride değerlendirildiği araştırılmalıdır.

 

Tarihi Eser Mülklerin Dereceleri

Tarihi eser mülkler, kendi içinde bazı kademelere ayrılarak değerlendirilmektedir. Aşağıda bu dereceler hakkındaki bilgi sunulmuştur:
 

1. Birinci dereceden tarihi eser mülkler:

Birinci dereceden tarihi eser mülklerin iç ve dış kısmında hiçbir şekilde değişiklik yapılmaması, bu yapıların aynen korunması gerekmektedir.
 

2. İkinci dereceden tarihi eser mülkler:

Alıcı, ikinci dereceden tarihi eser mülkler üzerinde yapının asıl halini bozmayacak şekilde değişiklik yapabilmektedir. Bu sebeple alınan yapının ikinci dereceden tarihi eser mülk statüsünde değerlendirilmesi halinde mülk sahibinin yapı üzerinde yapacağı değişiklikleri önceden iyice araştırması ve düşünmesi gerekmektedir.
 

3. Üçüncü dereceden tarihi eser mülkler:

Eskiden satın aldığınız yapı, üçüncü derece tarihi eser mülk konumunda olsaydı o halde bu yapı üzerinde yapmak isteyeceğiniz değişiklikler için önce Anıtlar Kurulu’ndan izin almanız gerekmekteydi. Aksi halde yapı her ne kadar size ait olsa bile mülk üzerinde herhangi bir değişiklik gerçekleştiremezdiniz. Satın alacağınız yapının hangi statüde olduğunu belirledikten sonra yukarıda belirtilen mülk üzerinde değişiklik yapıp yapmama konusunda dikkatli olmalısınız. Bunun yanında tarihi ev satın alırken dikkat etmeniz gereken başka noktalar da bulunmaktadır.

 

Yapıyla İlgili Bilgi Toplayın

Her işte olduğu gibi tarihi eser mülk satın alırken de ilk yapılması gereken şey, araştırmaktır. Eğer satın almayı düşündüğünüz tarihi eser mülkü öncesinde net bir şekilde araştırırsanız işiniz çok daha kolay olacaktır. Yapacağınız seçimden pişman olmamak adına yapıyla ilgili gerekli bilgileri resmi kurumlardan edinmenizde fayda var. Bunun için başvuracağınız yerler ise belediye, Anıtlar Kurulu, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB)’dir. Bu kurumlardan tarihi mülkün imar durumuyla ilgili bilgi alabilir, satın aldıktan sonra mülk üzerinde restorasyon çalışması yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca belediyeden yapı üzerinde herhangi bir inşaat faaliyeti gerçekleştirebileceğiniz konusunda bilgi almak için de bu kurumlara başvurmanız gerekmektedir.

 

Restorasyon İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yapıyla ilgili gerekli bilgileri topladıktan sonra sıra geldi karar verme aşamasına. Eğer topladığınız bilgiler size yeterli geldiyse ve yapı üzerinde bir restorasyon çalışması gerçekleştirilmesini istiyorsanız o halde bu konularda tecrübeli bir mimarlık ofisiyle iletişime geçmeniz gerekebilir. Restorasyon çalışmalarının usulüne uygun olarak yapılması için süreci mimarlık ofisi takip edebilir. Restorasyon süresi boyunca yapılacak işlemler ise şu şekildedir: • Kurul’a yapının rölöve projesi sunulmalıdır. Röleve, tarihi eser mülkün şu anki durumunu kapsamaktadır. • Kurul’a yapının restitüsyon projesi sunulmalıdır. Restitüsyon, tarihi eser mülkün ilk yapıldığı halini kapsayan projedir. • Kurul’a yapının restorasyon projesi sunulmalıdır. Restorasyon ise tarihi eser mülkün onarımı ile ilgili projeyi kapsamaktadır. Süreç boyunca konuyla ilgili kurumlar yapının restorasyon işlemlerini takip edecektir.

 

Tarihi Eser Devrine Tapu Harcı Var mı?

Tarihi eser mülklerin satışı ile alakalı olarak tapu harcı ödeme yükümlülüğü mevcuttur.

 

Uzman Desteği Alabilirsiniz

Tarihi eser mülk satın alırken eğer resmi kurumlardan topladığınız bilgiler sizin için yeterli olmadıysa ya da yeterli bilgiye erişmede zorluk yaşadıysanız o halde mutlaka bir uzman desteği almanız gerekmektedir. Tarihi mülkler konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz veya satılık, kiralık alternatiflerimizi öğrenmek isterseniz tarafımıza ulaşarak bilgi almanız mümkün.

 

Diğer Tüm Blog Yazılarımızı Görmek İçin Tılayınız.