Villa Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Villa Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaşamının tamamını veya belirli bir dönemini villada konaklayarak geçirmeye karar verenlerin ileride herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Bu anlamda hem önceden hem de konut görülürken maksimum bilginin elde edilmesinde fayda bulunur. Elde edilen bu bilgilerle farklı villalar arasında doğru bir karşılaştırma yapmak mümkündür.

Peki villa kiralarken nelere dikkat etmek gerekir? Sizin için en doğru villayı nasıl bulabilirsiniz?
 

Önceliklerinizi Belirleyin

Nasıl bir villa kiralamak istediğinize karar verirken önceliklerinizi net bir biçimde ortaya koyarak işe başlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz yaşam standartları, eğer varsa evi paylaşacağınız kişi ya da kişilerin öncelikleri, yaşam alanıyla ilgili beklentileriniz, konfor tanımlarınız ve daha pek çok başlık altında size özel kriterleri belirleyebilirsiniz. Bu şekilde kendi öncelik listenizi yaparak harekete geçtiğinizde ne istediğinizi bilerek aksiyon alabilir, daha özgür ve güvenli adımlar atabilir ve hayallerinizdeki gibi bir villada yaşama imkânına sahip olabilirsiniz.
 

Karar Vermeye Lokasyon ile Başlayın

Eğer hâlihazırda yaşamakta olduğunuz veya geçmişte yaşadığınız bir bölgede ya da bu bölgeye yakın bir konumda villa kiralamayı planlıyorsanız işiniz bir miktar daha kolaylaşacaktır. Zira tanıdığınız ve yaşamayı deneyimlediğiniz, sosyal imkânlar, sağlık hizmetleri, okul alternatifleri gibi pek çok açıdan daha kolay değerlendirebileceğiniz bir alanda seçim yapmak görece kolay ve hızlı olacaktır.

Eğer yeni ve tanımadığınız bir bölgede villa kiralamayı planlıyorsanız öncelikle söz konusu semte ve sunduğu imkânlara dair detaylı bir araştırma yapmak yararınıza olacaktır. Sonradan hayal kırıklığı yaşamamak adına şehir merkezine ne kadar mesafede olduğu, ulaşım imkânları, işinize, akrabalarınıza ya da arkadaşlarınıza uzaklığı, sosyal imkânları gibi kriterler üzerinden objektif bir konum değerlendirmesi yapmalısınız.
 

Yapısal Özellikleri A’dan Z’ye Değerlendirin

Kiralamak istediğiniz villanın yapısal özellikleri, yaşam standartlarınıza uygun olup olmadığı, beklentilerinizi ne oranda karşıladığı da dikkat etmeniz gereken kriterler arasında yer alır. Yapı özellikleri değerlendirilirken; villanın yapım yılı, havuz varsa altyapı durumu, bahçe drenaj yapısı, kombi, su deposu ve hidrofor gibi mevcut mekanik sistemi, binanın yalıtım problemi olup olmaması gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Ayrıca oda sayısı; tuvalet, banyo, mutfak, balkon, teras ve bahçe genişlikleri; otopark ve havuz gibi ortak kullanım alanları; mutfak ve banyo ekipmanları; toplam metrekare; mevcut beyaz eşyalar, klimalar ve varsa diğer elektronik cihazlar değerlendirilmesi gereken konular arasında bulunur. Villaların baktığı cephe de önemli bir noktadır. Doğu cepheli villalar sabah güneşini, batı cepheli villalar akşam güneşini ve güney cepheli konutlar ise gün boyu daha fazla ışık alır. Bu bilgileri edindikten sonra villanın tüm bu özelliklere sahip olduğunu kendi gözlerinizle görmeniz gerekir.

Ayrıca eğer villa site içerisinde konumlanıyorsa site aidatı, ortak alanların kullanımı ve diğer kurallarla ilgili de önceden bilgi toplamanız, sonradan herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına yararlı olacaktır.
 

Güvenlik Önlemlerinden Emin Olun

Kiralamak istediğiniz villanın güvenli olması da yine villa kiralarken dikkat etmeniz gereken önemli kriterler arasında yer alır. Hem sizin hem de birlikte yaşayacağınız yakınlarınızın güvenli bir yaşam alanına sahip olması için kiralamayı düşündüğünüz villanın gerek konum ve yapısal özellikleri, gerek site, gerekse bina olarak maksimum güvenlik sistemlerine sahip olduğundan şüphe duymamalısınız.
 

Fiyat/Performans Karşılaştırması Yapın

Bir kiralama sürecine girip araştırma yapmaya başladığınızda, İstanbul’un birçok bölgesinde farklı fiyatlarla karşılaşırsınız. Semt ve sitenin konumu, sosyal şartlar, komşu profili, izole olup olmaması, bahçe kullanım alanının büyüklüğü, manzarası, dekorasyon malzemeleri gibi etkenler fiyatlar üzerinde etkilidir. Burada ödeyeceğiniz bedel aslen satın aldığınız bir hayat standardının kalitesidir. Bu anlamda, sahip olduğu özelliklerle beklentilerinizi karşılamanın yanında bütçesel olarak da size hitap eden bir villada gönül rahatlığıyla uzun yıllar yaşayabilirsiniz.

Müstakil bir villada yaşamanın bazı ilave masrafları olacağını da unutmamak gerekir. Normalde bir dairede yaşarken oluşabilecek masraflar arasında elektrik, su, doğalgaz ve site aidatı bulunur. Bir villada bunlara ilave olarak bahçe bakım ve malzeme, havuz bakım ve malzeme ücretleri gibi ufak ilaveler olacaktır. Bu ilave masrafları göz önünde bulundurarak bütçenizi ayarlayabilirsiniz.
 

Ev Sahibinizle Tanışın

Kiralamayı düşündüğünüz villayı gördükten ve tüm özellikleriyle birlikte içinize sindirdikten sonra son aşama olarak eğer mümkünse ev sahibiyle tanışabilirsiniz. Kendinize yaşam alanı olarak tercih edeceğiniz bir mekânla ilgili kısa ya da uzun vadeli bir anlaşmaya girmeden önce ev sahibinizle karşılıklı görüşerek beklentilerinizle ilgili birbirinizi bilgilendirmelisiniz. Bu sayede çok daha sağlıklı ve problemsiz bir kiracı-ev sahibi ilişkisi kurmanız mümkün hale gelir.

Sizi Arayalım Bize Yazın