Beykoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beykoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anadolu Yakası’nda yer alan Beykoz; denize sıfır konumu, tarihi semtleri, doğal güzellikleri, temiz havası ve kalabalıktan uzak yapısı ile İstanbul’un özel alanlarından biridir. Tarihi dokusu yüksek eski binaları ile öne çıkan Beykoz, sakinlerine eşsiz manzaralar içinde yaşama imkanı tanır. Sosyal olanakların ve ulaşım imkanlarının da gelişmiş olduğu ilçe, huzurlu yapısı ile sakinlerine izole bir hayat vadeder.
 

BEYKOZ’DA YAŞAM

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Beykoz yaşam kalitesi yüksek ilçelerin başında gelir. Geniş yeşil alanlara sahip olan ve Marmara Denizi ve İstanbul Boğaz’ı ile çevrelenmiş olan ilçe şehrin en huzurlu ve sakin bölgeleri arasında yer alır. İstanbul’un kalabalığından ve hareketli yapısından uzakta yaşamak isteyenler genellikle Beykoz’da yaşamayı tercih eder.

Sosyal olanakları gelişmiş olan ilçede sakinler boş zamanlarında keyifli vakit geçirebilir. Boğaz manzarasına sahip sosyal tesisler, mesire alanları, parklar ve kafe ve restoranlar birlikte zaman geçirmek isteyen sakinlerin gidebileceği yerlerdir. Şehrin en yeşil alanlarından biri olması da burada yaşayanların açık havada yürüyüş gibi aktivitelerde bulunmasını sağlar.

Yaşam kalitesi yüksek olan Beykoz’da sosyal olanakların aynı sıra ulaşım, eğitim ve sağlık imkanları da gelişmiştir. İlçeden kısa sürede İstanbul’un merkezi noktalarına ulaşmak mümkündür.
 

BEYKOZ’UN TARİHİ SEMTLERİ

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Beykoz, 3000 yıllık geçmişinin izlerini hala taşır. İlçede bu tarihi dokuyu yansıtan çok sayıda semt bulunur. Yalnızca Beykoz sakinleri tarafından değil İstanbul’un farklı noktalarından da çok sayıda insan özellikle hafta sonlarında bu tarihi ve turistik semtleri ziyaret eder.

İstanbul Boğazı kenarında yer alan Anadolu Hisarı tarihi yalıları, doğal güzellikleri ve manzarası ile huzurun temsilidir. Anadolu Hisarı Kalesi ise panoramik İstanbul manzarası ile şehrin en turistik noktalarından biridir.

Anadolu Hisarı’nın komşusu Kanlıca da tarihi semtler arasında bulunur. Tarihi yalılar, Mihriban Korusu ve Kanlıca tepesinde bulunan Hıdiv Kasrı bölgenin önemli yapıları arasındadır. Katkısız Kanlıca yoğurdunu denemek isteyenler hafta sonlarında buraya gelebilir.

Boğaz’ın mavisi ve geniş yeşil alanlarla çevrelenen Anadolu Kavağı, eski yalıları ile tarih kokan Göksu, manzarası ile büyüleyen Çubuklu ve Paşabahçe de ilçenin tarihi dokusu yüksek semtleri arasında bulunur.
 

BEYKOZ’DA EĞİTİM VE SAĞLIK OLANAKLARI

Beykoz’da yaşayanlar ihtiyaç duydukları eğitim ve sağlık hizmetlerinden kolaylıkla yararlanabilir. İlçe geneline yayılan ilköğretim ve lise düzeyindeki okullar ve kolejlerin yanı sıra Beykoz Üniversitesi de bölge sınırları içinde bulunur. Bu nedenle, bu çevrede genç popülasyon yüksektir. Genel olarak huzurlu bir yapıya sahip olan ilçeye bu genç nüfus canlılık katar.

Sağlık hizmetlerine erişimin de hızlı ve kolay olduğu ilçede çok sayıda özel hastane ve tıp merkezi bulunur. Özellikle acil durumlarda hızlı bir şekilde bu kurumlara ulaşmak mümkündür.
 

MERKEZİ BÖLGELERE YAKINLIK

Beykoz’da yaşayanlar genel olarak kalabalıktan ve şehir hayatından uzakta olsa da şehrin canlı ve hareketli merkezi noktalarına kısa sürede ulaşabilir. Gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan ilçeden otobüs ve minibüs hatlarını kullanarak İstanbul’un merkez ilçelerine gitmek mümkündür. Aynı zamanda, Beykoz içi ulaşımda da bu toplu taşıma araçları kullanılabilir.

İlçede yaşayan öğrenci ve çalışanlar ise Avrupa Yakası’nda bulunan iş merkezlerine ve üniversitelere neredeyse her gün gitmek zorundadır. Anadolu Yakası’nda yer alan Beykoz’dan Avrupa Yakası’na geçiş de oldukça hızlı ve kolaydır. Hem Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden hem de vapur iskelelerini kullanarak kısa sürede diğer yakaya geçmek mümkündür.

 

Diğer Tüm Blog Yazılarımızı Görmek İçin Tıklayınız.

Sizi Arayalım Bize Yazın