Villa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

villa-alirken-nelere-dikkat-edilmeli (1)


Bir villada yaşamak neredeyse herkesin hayallerini süsler. Eğer siz de villada yaşama hayallerinizin gerçeğe dönüşmesini istiyorsanız bu kararınızı uygulamaya geçirmeden önce bazı dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu unutmamalısınız.

 

Villa Satın Alma Amacınızı Sorgulayın


Villa alma hayalinizi gerçekleştirmeden önce amacınızı sorgulamak işinizi kolaylaştıracaktır. Villayı dört mevsim boyunca oturmak için satın alıyorsanız bakmanız gereken kriterler değişirken sadece yaz mevsimlerinde oturmak için kullanacaksanız değerlendirmeniz gereken seçenekler farklı olacaktır. Örneğin sadece yazları kullanacaksanız sizin için havuzunun olması ya da denize yakın olması gibi kriterler önemli taşımaktadır.

 

 

 

Bahçeniz Tapuya Dahil Mi?


Çoğu kişinin bildiği üzere villalar, aynı zamanda bahçeli evlerdir ancak her zaman bahçe kısmı, tapuya dahil olmayabilir. Villayı satın almadan önce mutlaka bahçenin tapu işlemlerine dahil edilip edilmediğini kontrol edin. Ayrıca bahçenin büyüklüğü, sizin istediğiniz boyutlara uymuyorsa başka seçenekleri değerlendirmenizde fayda var.

 

 

 

Semt ve Bölge İncelemesi Yapın


Herhangi bir ev satın almadan önce evin etrafındaki mağazaları, eve ulaşımın kolay olup olmadığını, o bölgedeki diğer insanların yaşam düzeyini vb detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Böylece ikamet edeceğiniz bölgeyi daha iyi tanımış olur ve ileride tercihinizden pişman olma riskinizi en aza indirmiş olursunuz.

 

 

 

Tapu Bilgilerinden Emin Olun


Kimi zaman villa satın alırken tapuya dahil edilen bölgenin proje bölgesi olması gibi sorunlar oluşabilmektedir. Evi satın almadan önce mülkün tapu detaylıca incelemeniz, sonrasında yaşayacağınız olası sorunları ortadan kaldırabilmektedir. Ayrıca satın almayı düşündüğünüz villanın yapı ruhsatı bilgilerini kontrol etmeniz, üzerinde haciz veya ipotek işlemlerinin yapılıp yapılmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

 

 

 

Villanın Fiziki Özelliklerini İnceleyin


Herhangi bir mülk satın alma işleminde olduğu gibi, villa satın alırken de yapının fiziki durumunu değerlendirmeniz gerekmektedir. Bu konuda şu noktalara dikkat etmelisiniz: • Yapı, depreme dayanıklı olmalı. • Hasarlı bir yapı ise hasarı karşılamak için ne kadar ücret ayrılması gerektiği araştırılmalı. Ücret sizin için fazla ise başka mülk arayışları içine girmek mantıklı olacaktır. • Villanın güvenliğinin nasıl sağlandığını araştırın. • Villanın mevcut inşai altyapısı, izolasyon altyapısının incelenmesi. • Villanın iç ve dış mimarisinin sizin istek ile ihtiyaçlarınızı karşılar nitelikte olduğundan emin olun. Fiziki özelliklerin yanı sıra yapının özelliklerinin fiyat ile uyumlu olmasına dikkat edin. Örneğin eğer villa, depreme dayanıksız ve yetersiz fiziki koşulları olan bir yapıya sahip olduğu halde fahiş bir fiyata tabi tutuluyorsa bu durumda başka alternatifleri değerlendirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

 

 

Villanın Giderlerine Dikkat Edin


Satın almayı planladığınız villanın size ne gibi giderler getireceğini düşünmeniz önemlidir. Özellikle ısınma, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarınız konusunda villanın fiziki koşullarının sizin için ekonomik olup olmayacağını araştırmanız gerekmektedir.

 

Profesyonel Destek Alın


Eğer ilk kez villa alıyorsanız ve bu konuda daha tecrübeli birisinden yardım almak istiyorsanız villalarla ilgilenen bir gayrimenkul danışmanından yardım alabilirsiniz. Böylece aklınızdaki soru işaretlerini kolaylıkla giderebilirsiniz.

 

 

 

Belediye İşlemini Unutmayın!


Diyelim ki yukarıda bahsettiğimiz tüm kriterleri detaylıca araştırdınız ve sizi mutlu edecek bir tercih yapıp villanızı satın aldınız. Villanızın tapusunu da elde ettikten sonra dikkat etmeniz gereken bir adım daha olduğunu göz ardı etmeyin. Satın aldığınız mülkle ilgili belediyeye emlak vergisi beyanında bulunmayı unutmayın. Bu işlemi de tamamladığınız takdirde artık villada yaşama keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

 

Tüm Satılık Villa Alternatiflerimiz İçin Tıklayınız..